حمله به کاروان کمکهای انسانی غزه، نمونه ی دیگری از قساوت سرمایه داری است

بار دیگر خبرگزاری های جهان از حمله ناجوانمردانه و خونین کوماندوهای حکومت متجاوز سرمایه داری اسرائیل به کاروان های انسانی کمک رسانی به مردم بیگناه و بی پناه غزه خبر دادند. طبق این گزارشات در این حمله به کشتی های حامل مردم انساندوست و صلح خواه و غیر مسلح منجر به کشته شدن 19 نفر و زخمی شدن ده ها تن دیگر گردیده است.
این اولین بار نیست که سرمایه داران اسرائیلی برای حفظ منافع خود خون بیگناهان را می ریزند تا به دیگران نشان دهند که برای تأمین منافع شان از هیچ جنایتی روگردان نیستند. در دهه های پایانی قرن بیستم میلادی، همین حکومت و مزدوران مسلح اش بارها به اردوگاه های فلسطینی در کشورهای مجاور خود حمله کرده و خون هزاران مرد و زن و کودک بیگناه را بر زمین ریختند و با این اقدامات نه تنها نشان دادند که هیچ احترامی برای جان انسان ها قائل نیستند، بلکه همچنین عدم تبعیت از قوانین بین المللی ایکه همواره مورد استناد ایشان برای اعلام حق حاکمیت شان است، را به نمایش گذاشتند.
همین خبرها حکایت از محکوم نمودن اقدام اسرائیلی ها توسط کشورهای سرمایه داری و آمریکا دارد. همچنین، قرار است که شورای امنیت سازمان ملل در روزهای آینده به بررسی این حمله خونین بپردازد. گو اینکه اقدام جنایتکارانه ی حکومت اسرائیل آنچنان ناجوانمردانه و آشکارا مخالف قوانین بین المللی بود که هیچکس، از جمله اعضای شورای امنیت سرمایه دارانِ سازمان ملل نمی تواند با سکوت از کنار آن بگذرد، اما دلایل دیگری نیز در این موضع گیری ها دخیل است. از جمله مناقع سرمایه داری جهانی است که سیاست کنونی اش در مخالفت با برخوردهای افراطی حکومت اسرائیل با نوار غزه و حکومت خودگردان فلسطینی است. این اختلافات از قبل از روی کار آمدن اوباما در ایالات متحده آمریکا و زمان ریاست جمهوری جورج بوش پسر بوجود آمده بود. قبل از آن نیز منافع شرکای اروپایی آنها در بوجود آمدن حکومتی با ثبات در فلسطین اشغال شده بود. اینکه اینک اعضای اصلی شورای امنیت حاضر به در دستور کار قرار دادن بررسی این مورد از جنایات حکومت اسرائیل گشته اند، در رابطه تنگاتنگی با اختلاف منافع جمعی سرمایه داری جهانی با سرمایه داران اسرائیلی بر سر آینده ی حکومت خودگردان فلسطینی و ثبات در خاورمیانه دارد. چرا که در هفته های اخیر حملات مشابهی در دیگر نقاط جهان بوده است که نه تنها توجه اعضای شورای امنیت را بخود جلب نکرده است، بلکه خبررسانی درباره این موارد با تحریم و بایکوت خبرگزاری های جهان سرمایه داری روبرو گشته است.
طبق خبرهای رسیده از مناطق جنوبی مکزیک، سرخپوستان “تریکوی” که خواهان خودمختاری از ایالت اوحاکای آن کشور و ایجاد حکومت شورایی بر مبنای سنت های خود می باشند، مدتهاست که از طرف نیروهای رسمی و غیر رسمی فرماندار جنایتکار این ایالت در محاصره کامل به سر می برند. این اقدام جنایتکارانه ی حکومت مکزیک باعث گشت تا کاروانی انساندوستانه از سراسر مکزیک و نیروهای بین المللی حامل مواد غذایی و دارویی و کمکهای پزشکی تشکیل شده که در تاریخ 27 ام آوریل 2010 (یکماه پیش) برای شکستن این محاصره و کمک رسانی به مردم این منطقه حرکت کنند. این کاروان انساندوستانه نیز مورد حمله ی خونین مزدوران سرمایه داری قرار گرفت که 2 نفر کشته، 15 نفر زخمی و تعدادی نیز مفقودالاثر شدند. اما این حمله که برای حکومت های سرمایه داری جهان منفعتی نداشت، بلکه حتی باعث ایجاد اخلال در روابط سیاسی و اقتصادی با شریک مکزیکی شان می شد، مورد تحریم خبری جهانی قرار گرفت و باعث هیچگونه اقدامی از طرف نهادهای بین المللی نشد.
آنچه که مسلم است، سرمایه داری جهانی برای ارضاء منافع خود و اعمال حاکمیت اقلیتی اش بر میلیاردها کارگر و زحمتکش جهان از هیچ جنایتی رویگردان نیست. آنان زمانی صورتک “انساندوستی” و “حقوق بشر” به چهره شان می زنند که به نفع شان باشد. در غیر اینصورت، چهره خونین جنایتکارانه شان، بدون پرده پوشی هیچ صورتکی آشکار است.

کارگران جهان متحد شوید!

سه‌شنبه 11 خرداد 1389

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*