(گزارش اجمالی از تظاهرات های 13 آبان(صحنه هایی از جنگ طبقاتی در تهران و دیگر شهرها

خوشبختانه علیرغم بستن راه های ارتباطی امن چون «وی پی ان» و یا «اچ تی تی پی اس» از طرف مخابرات، تا قبل از رسیدن ما به دستگاه کامپیوتر، ده ها و شاید صدها قلم گزارش های کتبی و عکس و ویدیو مخابره گشته بود. این بیانگر شکست کامل حکومت دیکتاتوری جمهوری اسلامی در سانسور خبرهای مبارزاتی است. بالا رفتن تعداد گزارشات ارسالی از مبارزات انقلابی مردم از هر اقدام اعتراضی به اقدام دیگر، راه سوء استفاده یِ تحلیل گران حکومتی را می بندد و حقایق را آنطور که هست می نمایاند.
آغاز تجمع مردمی در ساعات اولیه صبح (حتی از ساعت 7 بامداد در برخی مناطق تهران) بیانگر شوق و اشتیاق مردم در شرکت در این تظاهرات بود. از طرف دیگر استقرار هزاران نیروی سرکوبگر پلیس، سپاه، بسیجی و امنیتی ها در فورم های رنگارنگ و لباس شخصی و تمرکز ایشان در نقاط حساس شهر تهران، نشان از هراس حکومت از برگزاری موفقیّت آمیز اعتراضات، در این شهر حساس و مرکزی می داد. گو اینکه تمامی سطح شهر تهران زیر مراقبت های ویژه و حکومت نظامی قرار داشت، اما خیابان انقلاب و آزادی، بخصوص در مقابل دانشگاه های شریف و تهران- خیابان های ولیعصر بخصوص در مناطق طالقانی و انقلاب – حافظ، بخصوص در مقابل درهای دانشگاه پلی تکنیک و کریمخان – میدان هفت تیر، مفتح و کریمخان تا میدان ولیعصر و بلوار، از جمله مناطق کلیدی تمرکز نیروهای سرکوبگر بودند.
اولین نقاط تمرکز نیروهای مردمی میدان هفت تیر، خیابان ولیعصر از چها راه تا میدان، میدان فردوسی بود که فوراً با هجوم نیروهای ضد شورش و بسیجی مواجه شد و درگیری ها آغاز گشت. تمرکز نیروهای سرکوبگر توانست تا مدتی از انسجام صفوف مردم جلوگیری کند. همین اقدامات باعث می شد که جمعیت با کمی فاصله در خیابان های مجاور جمع شوند. هر گروهی که اقدام به شعار دادن می کرد، فوراً توجه نیروهای سرکوبگر را جلب کرده و به سمت شان هجوم می بردند. با درگیری و ضرب و شتم وحشیانه این نیرو ها با گروه های مذکور، در نقطه یِ دیگری مردم شعار می دادند. حدود ساعت 9 و نیم، درگیری در چند نقطه به شدتی شد که نیروهای سرکوبگر ناچار به استفاده از گاز اشک آور شدند. مردم دلیر ما با نشان دادن شجاعت خارق العاده هجوم نیروهای سرکوبگر را با ضد حمله خود پاسخ می دادند. این نشاندهند ه یِ بی اثر بودن توصیه های اصلاح طلبان بود که مردم را از اقدامات رادیکال و قاطعانه علیه نیروهای سرکوبگر منع می کردند. این توصیه ها گویا به محافظین مهدی کروبی هم اثری نکرده بود. چرا که هنگام رسیدن مهدی کروبی به میدان هفت تیر و هجوم نیروهای امنیتی و ضد شورش به سمت دسته های همراه وی و خود او، محافظین شخصی مهدی کروبی با نیروهای حکومتی به شکل خونینی درگیر شدند. شاهدان عینی خبر دادند که یکی از این محافظان تیر خورد و به زمین افتاد. دیگران اصابت کانتینر گاز اشک آوری که مستقیماً از فاصله نزدیک به سر او شلیک شده بود را علت جراحات خطرناک وی گزارش داده اند.
در منطقه دانشگاه تهران نیز خبر از درگیری دانشجویان با نیروهای سرکوبگری که مانع خروج ایشان از دانشگاه بودند مخابره شده است که پس از ساعتی، بالاخره با خروج گروه های دانشجویی، ضد و خورد به خیابان ها و در میان مردم کشیده می شود. از طرف دیگر علیرغم زد و خوردهای شدید در خیابان طالقانی، حدود ساعت 10 تا 10 و نیم صبح، هزاران نفر از مردم موفق به انسجام صفوف خود شده و با فریاد «مرگ بر دیکتاتور» به سمت سفارت آمریکا حرکت می کنند. ازدهام این جمعیت به حدی بوده است که فریادهای «مرگ بر دیکتاتور» ایشان از طریق صدا و سیمای حکومتی که در حال پخش تجمع رسمی چند هزار نفر از مزدوران حکومتی مقابل سفارت آمریکا بود نیز پخش شده است.
یکی از سخت ترین درگیری ها در میدان هفت تیر و پس از ورود مهدی کروبی گزارش شده است. نیروهای سرکوبگر بصورت شدید و گسترده از گاز اشک آور استفاده کرده و با باطوم و حتی لوله های آهنی به جان مردم افتاده اند. درگیری مردم با نیروهای سرکوبگر بسیار شدید بوده است. به حدی که تعداد زیادی از مردم با سر و دست شکسته به خانه هایی که پذیرای ایشان بودند پناه می بردند. حاضرین از دفاع متقابل و قاطعانه مردم گزارش داده اند که تعداد بسیاری از نیروهای مهاجم حکومتی را نیز مضروب و مصدوم کرده بودند و همانطور که گفته شد، محافظین شخصی کروبی نیز در این زد و خوردها شرکت فعالانه داشته اند. در این درگیری صدای شلیک چندین گلوله در کوچه های فرعی گزارش شده است. این درگیری مساحتی وسیعی از خیابان مطهری و مفتح تا نزدیک امجدیه و کریمخان تا ایرانشهر را در بر داشته است.
اما در خیابان ولیعصر شرایط فرق می کرد. در آنجا، از خیابان مطهری تا چهار راه ولیعصر مملو از جمعیّت بود. نیروهای سرکوبگر از تاکتیک های موضعی استفاده می کردند تا در میان جمعیت فضای خالی درست کنند. سپس، نیروهای زیادی را در بین جمعیت جدا شده وارد کرده و به ضرب و شتم مردم می پرداختند. شعارهای مرد در این منطقه بسیار رادیکال بود. شعار «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر خامنه ای»، «استقلال،آزادی، جمهوری ایرانی»، «مرگ بر این دولت مردم فریب» و حتی چندین بار شعار «مرگ بر جمهوری اسلامی» نیز شنیده شد.
درگیری در بسیاری از مناطق تا سا عت ها ادامه داشت. در بعداز ظهر تهران شکل یک منطقه جنگی را به خود گرفته بود. خیابان کارگر و جمالزاده و آزادی، تا میدان آزادی نیروهای یگان ویژه و ضد شورش با مردم در درگیری به سر می بردند. بسیاری از مردم مصدوم و مضروب را به بیمارستان های منطقه و بخصوص به بیمارستان خمینی منتقل می کردند. در میان مضروبین و مصدومین، نیروهای سرکوبگر نیز دیده می شد. گزارش شلیک مستقیم به مردم در خیابان های فرعی این منطقه مخابره شده است. شاهدان عینی از بیمارستان شریعت رضوی گزارش دادند که دو جوان که گلوله به پایشان اصابت کرده بود را در بخش اورژانس تحویل گرفته اند. زد و خورد مردم با مأموران حکومتی در مناطق آزادی و صادقیه تا ساعاتی پس از تاریکی همچنان ادامه داشت. گزارش های متعددی از به آتش کشیده شدن اتوبوس های زرد رنگی که مسئول ترابری نیروهای بسیجی بودند رسیده است. همچنین درگیری ها در میرداماد، میدان ونک و سید خندان نیز در جریان بوده است. در تمامی مناطق مردم برای حفاظت خود در مقابل حملات گاز اشک آور کانتینرهای بزرگ حمل زباله را به وسط خیابان انداخته و آتش زده بودند. شعارها در منطقه صادقیه «مرگ بر خامنه ای»، «خامنه ای قاتله ولایتش باطله»، «مرگ بر جنتی» و «مرگ بر احمدی نژاد» بوده است.
درگیری های بین مردم و نیروهای سرکوبگر از هفته اول پس از نماز جمعه 29 خرداد تا به امروز بی سابقه بوده است. درخيابان هفت تير که در ساعت 4 بعدازظهر با موج جدیدی از جمعیت روبرو گشته بود، مزدوران حكومتي به طوروحشيانه اي به مردم حمله كرده اند, به حد مرگ لباس سياه ها جمعيت را ميزنند و روي تظاهر كنندگان آب جوش ريختند . دانش آموزان با انرژيي غير قابل توصيفي جلوي مزدوران ايستاده اند وشعارميدهند , دختران شجاع با زنجيربستن مانع ميشوند كه پسران كمتر كتك بخورند اما مزدوران دريورش وحشيانه اي دختران راهم مورد ضرب وشتم قراردادند وبسياري ازآنان را دستگيركردند وبه مكان هاي ناشناخته اي منتقل كردند . دروليعصرهم روي مردم آب جوش ريختند . تعداد دستگير شدگان بسيار زياد است . فرق سر بسياري از جوانان با ضربات باتون شكافته شده است .
در بعد از ظهر دیگر شعارها بوی انقلاب گرفته بودند. شعارهايي كه جمعيت مي دهند :مرگ بر اصل ولايت فقيه/ تجاوز، جنايت، مرگ بر اين ولايت . صدای آمبولانس ها فضای شهر را پر کرده است.

خبرهای شهرستان ها:

بسیاری از شهرستان ها همراه با مردم تهران به اعتراض علیه حکومت دیکتاتوری جمهوری اسلامی پرداختند. باید توجه داشت که با شرایط شهرستان ها و اینکه شناسایی افراد بسهولت انجام می پذیرد بسیار مشکل است و نیاز به شجاعتی مضاعف دارد. در شهرستان هایی که مردم حضور وسیعی نداشتند، بار مبارزه به دوش دانشجویان بوده است. اخبار زیر عمدتاً توسط آژانس ایران خبر مخابره گشته است که رفقای ندانیوز آنها را بنا بر شهرها و ساعات مخابرخ تنظیم نموده اند.

تبریز
ساعت 1100 صبح دانشجويان دانشگاه تبريز تجمع اعتراضي خود را همراه و همقدم با ساير شهرهاي ميهن در روز 13 آبان آغاز كردند, هم اكنون گارد ويژه و نيروي انتظامي در حال سر كوب دانشجويان در جلو دانشگاه تبريز هستند. دانشجويان مقاومت ميكنند .
روز چهارشنبه در تبريز در حوالي ساعت 11:15 تجمعات مردمي شکل گرفت و مردم در کنار يکديگر با شعار الله اکبر گرد آمدند, در همان دقايق اول تجمع ,نيروهاي لباس شخصي به سرعت به مردم حمله کردند و بسياري از مردم را مورد ضرب و شتم قرار دادند , آنها دركمال ناجوانمردي به زنان و دختران وحشيانه حمله ميكردندوهيچ مرزي را درسركوب به رسميت نميشناختند .
درگيريها با نيروهاي لباس شخصي به شدت ادامه داشت . بعد از گذشت حدود نيم ساعت از اين درگيري ها ,نيروهاي يگان ويژه پليس به کمک نيروهاي لباس شخصي آمده و مردم را دستگير و مورد ضرب و شتم قرار دادند. شدت استفاده از گاز فلفل به گونه اي بود که در تمام خيابان هاي اطراف منتهي به فلکه دانشگاه نفس کشيدن به سختي ممکن بود.
دانشجويان نيز قصد پيوستن به مردم را داشتند كه عملاً با توجه به بسته شدن دربهاي دانشگاه نتواستند از آن خارج شوند و عده اي از دانشجويان که بيرون از دانشگاه بودند به شدت مجروح شدند.
دانشگاه تبريز در محاصره نيروهاي امنيتي قرار داشت و شعارهاي الله اکبر و مرگ بر ديکتاتور از داخل دانشگاه به گوش ميرسيد.
بنا به خبرهاي دريافتي اکثر بازداشت شدگان به کلانتري 11 تبريز واقع در نزديکي محل تجمع منتقل شدند .
تبريز ساعت1400: شمارنيروهاي سركوبگر در تبريز غير قابل بيان است , به جرات ميتوان گفت كه امروز براي هر يك نفر 10 مزدور لباس شخصي از سوي نظام سركوبگر تخصيص داده شده است . چند پسر 16 , 17 ساله بسيجي سلاح شليک اشک آور دارند ,جمعيت زيادي ازمردم در آبرسان تجمع كرده اند ,تجمع كنندگان از ساعت 11:19 دقيقه شعار هاي ضد نظام را سردادند.
تظاهرات تا در ورودي هتل تبريز هم ادامه داشت که با تنگ شدن پياده رو ، مامورين و بسيجي ها مانند مور و ملخ بين مردم آمدند.
يک خانم تقريبا 28 – 30 ساله با يک لباس شخصي شديدا درگير شد و بقيه بسيجي ها به طرز وحشيانه اي به سمت وي حمله کرده و وي را به سمت حياط هتل هل دادند .
افرادي که مشغول به عکس برداري و فيلم برداري از چهره ها بودند( لباس شخصي ها ) ، به ده ها نفر ميرسيد .
در چند ثانيه ، تمام خيابان پر از موتور سوار ،اتومبيل هاي يگان ويژه و مامورين انتظامي شد .
يك نفر قصد کمک به دوست ديگرش را داشت كه توسط بسيجي ها دستگير شد و مستقيما به سمت چشمانش اسپري فلفل زدند . تا جايي که صداي فرياد آن جوان تا صد ها متر هم به گوش ميرسيد .
بلافاصله ،نيروهاي لباس شخصي با هجوم به سمت مردم و مخالفين و معترضين ، نزديک به 8 نفر از جمعيت را به زور باتوم و لگد و اسپري ، داخل حياط هتل بردند و در هاي ورودي را بستند وضعيت جسماني آن خانم ، و دو نفر از آقايان بشدت وخيم بود .

اصفهان
بيش از 1000 نفر در چهارباغ اصفهان تجمع كرده و شعار مرگ بر ديكتاتور ميدهند , نيروي انتظامي با باطوم به جمعيت حمله كرده و به سر و روي مردم ميزند . جمعيت متفرق شدند . در حال حاضر نيروي انتظامي اين منطقه را گرفته است و تقريبا ما به ازاء هر يك نفر يك نيروي انتظامي است .
اصفهان ساعت 1140 : دراين ساعت مجددا تظاهرات در چهارباغ شكل گرفت , مردم حدود 2-3 هزار نفر هستند كه شعار ميدهند: مرگ بر ديكتاتور , نيروي سركوبگر انتظامي هم در اين منطقه زياد است و با باطوم مردم را مورد ضرب وشتم قرار ميدهد تا مانع برگزاري تظاهرات گردد اما مردم عزم جزم كرده اند كه مقاومت كنند, مردم هم به مقابله برخاسته اند . خيابانهاي منتهي به دانشگاه اصفهان وساير خيابانها بسته شد ه كه تجمعات مردم به هم وصل نشود.
اصفهان سي و سه پل ساعت1430 : هم اكنون در سي و سه پل جمعيت زيادي ازمردم معترض به سمت دروازه شيراز حرکت ميكنند, نيروهاي سركوبگر تلاش ميكنند آنها رامتفرق كنند. امروز مردم اصفهان شديدا مورد ضرب وشتم نيروهاي انتظامي قرار گرفتند وادامه تظاهرات آنها تحسين برانگيز است .
درشاهين شهر اصفهان درگيريهاي پراكنده در پل فردوسي ميان مردم ونيروهاي سركوبگر به وقوع پيوست . تعدادي دستگير شدند . نيروهاي انتظامي با باتون و … بر سر و روي مردم ميزدند. وبه شدت مردم رامجروح ميكردند .
روزچهارشنبه در اصفهان مزدوران سركوبگر با قساوت تمام با باتونهاي آهني و پلاستيكي بر سر و صورت وكم مردم ميزدند . عده زيادي را دستگير كرده و به كلانتري سيد علي خان بردند . نيروهاي سركوبگر تمامي كساني كه با موبايل در حال عكاسي و فيلمبرداري بودند را بلافاصله دستگير كردند .از سرنوشت دستگير شدگان اطلاعي دردست نيست .

شیراز
شيراز ساعت 930: درشاهچراغ هزاران نفرجمع شده وشعار مرگ برديكتاتور مي دهند. بين نيروهاي انتظامي ومردم درگيري شده است و ميخواهند يكي از زنان آزاده را دستگير كنند اما جوانان غيرتمند مانع ميشوند .
ميدان علم شلوغ شده است . در فلكه ستاد جمعيت زيادي جمع شده است و مردم شعارعليه دولت ميدهند .
در ساعت 11 صبح روز چهارشنبه در حالی که مراسم حکومتی روز 13 ابان در شاهچراغ تحت تدابیر شدید امنیتی به پایان رسیده بود درمیدان نمازی و الم شیراز حضور بسیار پررنگ نیروهای امنیتی پلیس و لباس شخصی ها دیده می شد که با تجمع مردم در میدان الم و دانشجویان در میدان پردیس ادامه یافت که ناگهان جمعیت مورد هجوم بسیار گسترده بیش از 50 موتورسوار نقاب دار قرار گرفت. بدلیل کوتاهی مسیر و فاصله بین این دو میدان مردم از هر دو طرف در محاصره قرار گرفتند که در اثرآن اقدام به فرار کردند.
حضور لباس شخصی ها که اقدام به تهیه فیلم و عکس از مردم می کردند بسیار مشهود بود .در همین حال تعدادی از دانشجویانی که پلاکاردهای دست سازی به همراه داشتند سریعا دستگیر شدند که همین امر و مقاومت مردم, درگیری را تشدید کرد. شعار های دانشجویان موجب شلیک هوایی و ضرب و شتم آنان گردید که در این میان بیش از 20 نفر دستگیر شدند که همه توسط نیروهای ضد شورش و پلیس بود و لباس شخصی ها فقط فیلم می گرفتند و تهدید به اسپری و گاز اشک اور می کردند. در اثر حمله ضد شورش به یک دانشجو که مشخص نشد به چه دلیل و با چه وسیله ای بود پیراهن وی پاره و غرق در خون شد که وی توانست از دست ماموران بگریزد .اما یک زخمی دیگر را که با سر و صورت خونین افتاده بود مردم قصد نجات داشتند که با موتور پلیس نقاب دار ضد شورش از محل دور شد. هم اكنون اینترنت جیمیل یاهو و هات میل همگی فیلتر هستند وامكان اطلاع رساني را ازمردم گرفته اند .
ساعت 1600 الي 1700 در ميدان دانشجو و پارامونت تعداد جماعت تظاهرات كننده خيلي زياد بود . در شاهچراغ هم تجمع بود . ابتدا مردم طبق قرار به فلکه علم شيراز رفتند که با توجه به حجم گسترده ماموران سركوبگر به سمت فلکه دانشجو شيراز رفتند. درآنجا درگيري شد. پليس ها يك دختر را به طور خيلي وحشيانه اي كتك زدند .

مشهد
درمشهد نيز تظاهرات عظيم 13 ابان دراعتراض به دولت كودتا شروع شده است , هم اكنون فلكه آب و خيابان خسروي شلوغ است و راهپيمايي شروع شده است .
مشهد دانشگاه فردوسي ساعت 1400: نزديك فلكه پارك خيلي شلوغ شده است , صداي تيراندازي از دانشگاه فردوسي ميآيد . مردم نگران دانشجويان هستند . نزديك 500 نفر در دانشگاه آزاد تجمع كردند. همه شعار ميدادند مرگ بر ديكتاتور , ما همه با هم هستيم ملت بي شكستيم . دراين تجمع تعدادي را دستگير كردند وباخودشان بردند . تا كنون ازسرنوشت آنها اطلاعي نداريم .از ساعت12ظهر هيچ كس بدون كارت دانشجويي اجازه ورود به دانشگاه را نداشت. حركت دانشجويان از دانشكده فني مهندسي شروع شد .سپس با گذشتن از دانشكده رياضي واقتصاد دانشجويان در جلوي سازمان مركزي شعار هاي ضد حكومتي دادند. در دانشكده دندانپزشكي يك سري درگيريهاي پراكنده جزيي بين دانشجويان ونيروهاي حراست پيش آمد .حضور لباس شخصي ها و نيروهاي امنيتي در صحنه زياد بود. جلوي دانشكده دندانپزشكي مردم ازبيرون دانشجويان را همراهي ميكردند ولي نيروهاي انتظامي آنهارا متفرق ميكردند. حوالي ساعت 1330 يكسري نفرات دانشجونما بعضاً با لباس و اوركت نظامي كه با اتوبوس به دانشگاه آورده شده و سازماندهي شده بودند قصد ايجاد درگيري داشتند كه با تهاجم دانشجويان وادار به عقب نشيني شدند.
نيروهاي بسيجي خارج دانشگاه دانشجويان را تشويق ميكردند كه ازدانشگاه بيرون رفته و با بسيج درگير شوند.
نكته قابل توجه اينكه نيروي گارد ويژه ونيروي انتظامي در بيرون ازدانشگاه حضورداشتند اما دريكي ازخيابانهاي اطراف دانشگاه مخفي شده و منتظر خروج دانشجويان بودند اما دانشجويان با هوشياري از درگير شدن با آنها پرهيزكردند. در دانشگاه آزاد هم به همين ترتيب دانشجويان اعتراض وراهپيمايي داشتند و تحصن كردند . جلوي دانشكده معماري هم درگيري پيش آمد . درميدان 15 خرداد درنزديكي حرم نيز كه محل اصلي راهپيمايي 13 آبان ازطرف دولت اعلام شده بود مردم شعارهاي ضد حكومتي سرداده و عده ايي نيز دستگير شدند .

قزوین
بنا بر خبر دريافتي روز 3شنبه 12 آبان دانشجویان دانشگاه بین المللی قزوین در تجمعی اعتراضي بار دیگر فضای دانشگاه را پرشور كردند. صبح 3شنبه و در آستانه 13 آبان جمعیت کثیری از دانشجویان دانشگاه بین المللی قزوین با تجمع در مقابل دانشکده فنی و پایه این دانشگاه با فریادی مشترک ندای اعتراض خویش را سردادند. دانشجویان متحصن که در صحن دانشگاه حضور داشتند حمایت خود را از زندانیان دربند اعلام داشتند. دانشجویان با شعارهایی چون “مرگ بر دیکتاتور”، “مذاکرات مخفی، مایه ننگ ملی”، “تجاوز، شکنجه دیگر اثر ندارد و غیره تداوم جنبش ملي را بار دیگر به همگان اثبات کردند. آنها با دردست داشتن پلاکاردهایی که بر روی آنها عکس زندانیان سیاسی قرار داشت و با سر دادن شعارهایی چون: “زندانی سیاسی آزاد باید گردد” خواستار آزادی عزیزان دربندشان شدند. علاوه بر این , دانشجویان با سر دادن شعارهایی چون: “ما همه یک صداییم، همه خون نداییم”، “دانشگاه پادگان نیست” و بالا بردن عکس شهیدان یاد ایشان را گرامی داشتند.
همچنین برنامه ای به بهانه ی 13 آبان توسط انجمن اسلامی -از تشکل های حامی دولت کودتا- با حضور علیرضا افشار معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت کشور دولت کودتا و معاون وزارت کشور دولت پیشین در این دانشگاه برگزار شد که در این برنامه نیز دانشجویان معترض حضور داشتند. در ابتدای برنامه این تشکل با خواندن بیانیه ای سراسر توهین به دانشجويان بارها توسط دانشجویان هو شد. همچنین دانشجویان با در درست داشتن پلاکاردهایی با عنوان هایی همچون زندانی سیاسی آزاد باید گردد و مرگ بر دیکتاتور و … طی سخنان افشار به دفعات با شعار های خود صحبت های وی را قطع کردند به طوری که وی بعد از سخنان کوتاهی با حالت قهر سالن آمفی تئاتر را ترک کرد.

رشت
ساعت 1100: امروز حدود 200 الي 300 نفر در مركز رشت به سمت دانشكده علوم پايه جمع شده بودند كه نيروي انتظامي و ماموران سركوبگر به آنها حمله وآنها رامتفرق كردند. مجددا جمعيت به سمت شهرداري جمع شدند وشعارهاي ضد حكومتي دادند اما ماموران سركوبگر با باتوم برقي به آنها حمله كرده وشديدا د ركمال بي رحمي مردم را با توم برقي ضرب وشتم كردند .

زاهدان
مردم زاهدان هم همپا با مردم آزاده تهران وساير شهرهاي ميهنمان عليه دولت كودتا به پا خواسته اند . درميدان آزادي زاهدان تعدادي ازمردم تجمع كرده و دردستشان پلاكاردهايي كه حاوي شعارهاي ضد نظام واعتراضي است دردست دارند,همچنين در دانشگاه سيستان دانشجويان دانشكده شيمي حدود 200-300 نفر تجمع كردند

ارومیه
اروميه ساعت 1200 :تعدادي از مردم و دانشجويان در فلكه خيام تجمع كردند , نيروهاي انتظامي باآنها درگيرشده وبا خشونت مردم را متفرق كردند .

کرمانشاه
صبح امروز چهارشنبه 13 آبان ,نظام سركوبگر در راستاي تلاشهاي چندين هفته گذشته براي ممانعت از برگزاري تظاهرات 13 آبان در شهرهاي مختلف ميهن , تعدادي ازدانش آموزان بسيجي را با لباس بسيج و چفيه به محل تجمع مقابل آموزش و پرورش برد تا تظاهرات را منحرف و جو را خراب كند كه جمعيت مردم كرمانشاه كه براي تظاهرات 13 ابان آمده بودند با شعار مرگ برديكتاتور / مرگ بر چين/ مرگ بر روسيه و خواندن سرود يار دبستاني جو مراسم را تغيير دادندواين ترفند كثيف نظام را نقش بر آب كردند. در تمام مسير هاي منتهي به مرکز راهپيمايي بر روي ديوار ها شعار هاي مرگ بر ديکتاتور, مرگ بر خامنه اي نوشته شده است و تلاشهاي نيروهاي مزدور بسيجي كه شعارها را خط خطي كرده بودند كه ديده نشود هم بي نتيجه بود. امروز همچنين در كرمانشاه تمام کلاس هاي دانشگاه ها تعطيل اعلام شده بود تا از هرگونه تجمع احتمالي جلو گيري شود.

لاهیجان
لاهيجان ساعت 1300: تجمع مردم از صبح از طرف دانشگاه آزاد و پيام نور لاهيجان برگزار شد, جمعيت حدود 500 نفر بودند مردم عليه حكومت ديكتاتوري شعارهاي اعتراضي داده و در خيابان شهدا و خيابان آزادگان تظاهرات كردند. تظاهرات تا ساعت 1300 ادامه داشت .

اهواز
اهوازساعت 1330 : دانشجويان دانشگاه اهواز از ساعت نه صبح تجمع نموده و به شعار دادن عليه احمدي نژاد پرداختند دانشجويان از دانشكده هاي مختلف دسته دسته در محيط دانشگاه به هم مي پيوستند ولي اجازه خارج شدن از دانشگاه را به آنها ندادند. دانشجويان همچنان عليه دولت كودتاشعارميدهند .

بروجرد
دانشجويان دانشگاه بروجرد تجمع اعتراضي برگزار كردند. هم اكنون اوضاع خيلي شلوغ است بسيجيها وحشي شده اند وبه مردم حمله ميكنند. نيروهاي مزدور اطلاعاتي مستمرا دوربين به دست ازمردم فيلم و عكس مي گيرند . اما مردم بروجرد از تظاهرات عليه حكومت مستبد كوتاه نمي آيند .

خرم آباد
خرم آباد ساعت 1430: در جلو مصلاي خرم آباد تعدادي جمع شده و از بلند گوهها شعار مرگ بر آمريكاپخش ميشود اما مردم معترض خرم آباد هم جواب ميدهند ” مرگ برروسيه ” . جو امنيتي شهر خيلي بالا و بسيج و نيروي انتظامي بيرون ريخته و مستمر كنترل مي كنند و اصلا اجازه فيلم برداري نميدهند.

ایلام
اوضاع در ايلام شلوغ است و نيروهاي امنيتي با تيرهاي پلاستيكي دانشجويان را به گلوله بستند .نيروهاي سركوبگرومزدور كساني را كه فيلم مي گرفتند دستگير كرده و با باتوم به جان مردم افتاده اند. مامورين كوچه به كوچه و خانه به خانه دنبال جوان هايي هستند كه در خانه ها پناه مي گرفتند.

شوشتر
صبح امروز دانشجويان دانشگاه آزاد شوشترتجمع اعتراضي خود دردانشگاه شروع كردند وپس از راهپيمايي در دانشگاه قصد داشتند كه تجمع وراهپيمايي رابه بيرون از دانشگاه منتقل كنند كه با ممانعت نيروهاي انتظامي روبرو شدند . سرانجام كاربه درگيري انجاميد ومزدوران مانع از بيرون آمدن دانشجويان شدند .

سیستان
امروز صبح دانشجويان در دانشكده صنايع سيستان چند بار تجمع كردند وشعار هاي ضد حكومتي دادند . ماموران سركوبگر كه تعدادشان زياد بود به سمت دانشجويان حمله كرده و تعدادي از دانشجويان را دستگير كردند و با خودشان بردند .

بندر عباس
راهپيمايي امروزچهارشنبه 13 آبان در بندرعباس توسط دانش آموزان و دانشجويان انجام شد واين دو قشر پيشتازان اين تظاهرات بودند, دانشجويان با تجمع مقابل درب دانشگاه آزاد به اعتراض خود ادامه دادند . آنان با در دست داشتن پلاكارد و سر دادن شعار به تجمع خود پايان دادند.

همدان
امروز ازساعت 1200 تا ساعت 1400 دانشجويان دريكي ازسالنهاي دانشكده علوم پايه دانشگاه همدان دست به تجمع اعتراضي زدند و به دادن شعارعليه مقامات دولتي و اعلام خواسته هاي خود پرداختند . شدت اعتراض ها و پاكوبيدنها ي آنها آنقدر زياد بود كه طنين آن در بيشتر كلاسهاي دانشگاه پيچيد.

کردستان
به رغم همه تدابير و فشارهاي امنيتي , جمعی از دانشجویان دانشگاه کردستان بعدازظهر روز چهارشنبه 13 آبان ماه اقدام به برگزاری تجمع در دانشكده ادبیات و علوم انسانی این دانشگاه کردند.
در این تجمع اعتراضی حدود 200 نفر از دانشجویان شرکت کردند و با شعار مرگ بر استبداد و مرگ بر دیکتاتور مخالفت خود را نشان دادند. این تجمع بخاطر مخالفت و مقاومت شدید مسئو لان دانشگاه در محوطه دانشگاه برگزار شد و ماموران لباس شخصی و حراست آن را محاصره کرده بودند. روز چهارشنبه مسئولان دانشگاه با استقرار دستگاههای ویژه ,شبکه تلفن همراه محوطه دانشگاه را تا شعاع یک کیلومتری برای جلوگیری از ارتباط تلفنی و انتقال اخبار و رخدادها به خارج از دانشگاه قطع کرده بودند. در حالیکه تلفن های ثابت و همگانی دانشگاه نیز از چند روز قبل به بهانه اختلال قطع شده بود. ماموران حراست با هدایت لباس شخصیها مانع از ورود افراد دیگر و بخصوص خبرنگاران به داخل دانشگاه می شدند و در مقابل اصرار و پافشاری خبرنگاران نیز با آنان با شدت برخورد می کردند. لازم به ذکر است که لباس شخصیها به شدت دانتشجویان را بازرسی بدنی کرده و تلفنهای همراه دارای سامانه عکس و فیلمبرداری را توقیف می کردند.

گرگان
در دانشگاه آزاد گرگان تجمع اعتراضي برگزار شد,چند نفر از دانشجويان مورد ضرب وشتم قرار گرفتند. دست راست يكي از دانشجويان در اين حادثه در اثر ضربه باتوم شكسته شد.

بازتاب مبارزات در رسانه های خارجی

بی بی سی: صدها هزار نفر امروز به خيابانها ريختند

تلويزيون بي بي سي,4نوامبر2009، شبكه جهاني بي.بي.سي:، تظاهرات مخالفان رژيم مسالمت آميز نبود. دهها هزار و شايد صدها هزار نفر امروز به خيابانها ريختند. پليس ابتدا تلاش كرد تا آنها را متفرق كند، ولي تعداد مردم آنقدر زياد بود و پليس به اتخاذ تاكتيكهاي ضد شورش و موضع مهاجم عليه مردم مبادرت كرد. پليس از گاز اشك آور استفاده كرد، ارتباطات تلفن همراه را قطع كرد و ايستگاههاي مترو در مركز شهر را تعطيل نمود…
تصاويري كه به شبكه جهاني بي.بي.سي رسيده گستردگي اين تظاهرات را نشان ميدهد.

سی ان ان: حدود يك ميليون نفر در تظاهرات ضدحكومتى در تهران شركت كردند

با وجود اخطارها و هشدارهاى دولت عليه هرگونه برهم زدن مراسم، هواداران اپوزيسيون اين هشدارها را ناديده گرفته و به خيابانها ريختند. منابع سى.ان.ان در تهران مى گويند بيش از 2000نفر در يك ميدان معروف تهران تجمع كرده اند. درگيرى و دستگيرى نيز گزارش شده است.
هزاران و هزاران نفر از مردم، شايد يك ميليون نفر در اين تظاهرات شركت كرده بودند. مخالفان به آتش زدن سطلهاى زباله پرداختند. پليس نيز با خشونت به سوى مردمى كه در گوشه يى تجمع كرده بودند، حمله كرد .
سى.ان.ان گفت تصاويرى كه ازتهران و ساير شهرهاى ايران از تظاهرات به‌دست ما رسيده هرگونه ترديدى نسبت به اين كه اپوزيسيون تحرك و حرارت خود را از دست داده باشد، از بين مى برد….
فاكس نيوز: امروز, پلاكاردهايي كه جوانان ايراني نصب مي كنند ديگر مرگ بر آمريكا نيست بلكه مرگ بر ديكتاتور است
4 نوامبر 2009- به قلم جوديت ميلر (Judith Miller)- بنظر مي رسد رهبري ايران در اين زمان منجمد شده است. حاكمان ايران هنوز آمريكا را براي بسياري از دردهاي كشور سرزنش مي كنند. ولي امروز بيشتر ايرانيان ديگر به آنها اعتقادي ندارند. به همين دليل, اين غم انگيز است كه اصلاح طلبان شجاع كشور احساس مي كنند كه به كلي توسط پرزيدنت اوباما رها شده اند.
33 سال از هنگاميكه 52 آمريكاي براي 444 روز در يك بحران گروگان گرفته شدند, گذشته است اين بحران به بركناري يك رئيس جمهور آمريكا كمك كرد و محاسبات سياسي آمريكا در خاورميانه را واژگون كرد و انجماد ديپلماتيك پابرجايي را بين اين دو متحد سابق آغاز كرد.…
در يك مراسم در تهران در يادبود سي امين سالگرد تسخير سفارت آمريكا, خامنهاي آمريكا را با لفاظي قابل توجهي كه به روزهاي شكوه انقلاب اسلامي برمي گشت, مورد حمله شديد قرار داد. او اتهام زد, آمريكا كماكان شيطان بزرگ است كه بطور غيرقابل اعتماد و مشتاقي خواهان ديدن سقوط ايران است.…
بنظر مي رسد خامنهاي رهبر عالي ايران اينك منجمد است. حاكمان ايران هنوز آمريكا را براي دردهاي كشور سرزنش مي كنند ولي امروز بيشتر ايرانيان به آنها اعتقادي ندارند.
به گونهيي ديگر صحنه امروز انعكاس 30 سال قبل است , هنگاميكه افراطي ترين عناصر انقلاب از تسخير سفارت و بحران گروگانگيري استفاده كردند تا كنترل خود را بر نهادهاي كشور مستحكم كنند و دولت مدره تر بازرگان را سرنگون كنند. در آن موقع مانند الان, پليس ضد شورش و مقامات امنيتي به ميدانهاي عمومي سرازير شده بودند و پلاكاردهاي اسلامي در خيابانهاي تهران برافراشته شده بود.
ولي امروز, پلاكاردهايي كه جوانان ايراني نصب مي كنند ديگر مرگ بر آمريكا نيست بلكه مرگ بر ديكتاتور است اشارهيي به خود آيت الله و رژيم سركوبگرش مي باشد كه هنوز سعي مي كنند تا قدرت را با به حمله دشمنان خارجي, واقعي و فرضي مستحكم كنند.
امروز رژيم اسلامي بيش از هر زمان ديگر شكننده است. يك نارضايتي عظيم در درون و بر عليه اين رژيم بر سر انتخابات ساختگي وجود دارد كه پرزيدنت محمود احمدي نژاد و خود رژيمش را بر سر قدرت نگه داشته است.…
در حاليكه مشاورين اوباما حق دارند, راجع به اقدام نظامي بر عليه تاسيسات اتمي ايران هشدار دهند كه ممكن است بيشترين كمك را به تقويت يك رژيم ناتوان انجام دهد- كه به اين رژيم ملي گرايي ايرانيها را هديه مي كند- كمك محتاطانه از خارج مي تواند در نتيجه آينده سياسي ايران مقداري اختلاف بوجود آورد. علاوه بر اين , هيچ تناقضي بين تلاش براي جلب نظر ايران براي دست كشيدن مسير تسليحات اتمي اش ابتدا از طريق گفتگوها از يك طرف و از طرف ديگر سخن گفتن بصورت قويتر در حمايت از ناراضياني كه براي رفرم در مخاطره فردي شديد هستند, وجود ندارد.…

خبرگزاري آسوشيتدپرس: پليس ايران با اپوزيسيون معترض درگير شد

4 نوامبر 2009 – روز چهارشنبه نيروهاي امنيتي ايران, معترضين ضد دولتي را با باتوم و شليك گاز اشك آور مورد ضرب و شتم قرار دادند…
هيچ اطلاعات مستقلي در مورد مجروحين و دستگيريها وجود نداشت, اما پرس تي وي دولتي, گفت كه هيچكس صدمه نديد.
تعيين ابعاد اين اعتراضات مشكل بود, اما ظاهرا بطور قابل توجهي, كوچكتر از صدها هزار نفري بود كه در هفته هاي بعد از انتخاب مجدد احمدي نژاد, به خيابانها ريختند…
تلفنهاي موبايل و دسترسي اينترنت بلوكه شده بود. اين همان تاكتيكي است كه بعد از انتخابات توسط مقامات مورد استفاده قرار گرفت…
ابعاد كامل راهپيمايي هاي اپوزيسيون بلافاصله روشن نبود. صدها نفر در ميدان هفت تير ديده شدند, كه برخي از آنها شعار ” مرگ بر ديكتاتور” مي دادند, يا بدون سر و صدايي راهپيمايي مي كردند و انگشتان خود را بعلامت پيروزي تكان مي دادند.
وب سايتهاي اصلاح طلب نيز گفتند كه مهدي كروبي, توسط نيروهاي امنيتي مورد ضرب و شتم قرار گرفت… غلامعلي حداد عادل, سخنران اصلي و يكي از قانونگذاران تندرو … رهبران اپوزيسيون را خطرناك براي كشور دانست و گفت, آنها ادعا دارند كه از آرمانهاي انقلاب اسلامي حمايت مي كنند, اما به دشمنان ايران مدد مي رسانند…
ديلي تلگراف: گرايش كنوني پيامها در روي تويتر: ”انتخابات ايران”
4 نوامبر 20090-… واژه انتخابات ايران در روي تويتر در روز 4 نوامبر مجددا در صدر ليست موضوعات مورد علاقه تويتر قرار گرفت و اين در هنگامي بود كه ناآرامي در اين منطقه ادامه دارد. كاربران تويتر كه در ايران زندگي مي كنند گزارشات زنده درگيريها شامل لينكهايي به عكسهاي آن در منطقه را روي تويتر ميگذارند. ديگر وبلاگهاي عمده در سراسر جهان اين اخبار را منتشر كرده و گزارشات آنها را مجددا تويت مي كنند.
هزاران ايراني در روز چهارشنبه براي بزرگداشت سي امين سال تسخير سفارت آمريكا در طي يك تظاهرات دولتي جمع شدند. برخي از فعالين نيز, در منطقه براي مخالفت بر عليه انتخاب مجدد پرزيدنت محمود احمدي نژاد گرد هم آمدند.
الجزيره شبكه خبري مستقل مستقر در خاورميانه گزارش مي دهد كه, ” تدابير امنيتي سنگيني براي جلوگيري از فعالين اپوزيسيون از استفاده اين رويداد سالانه براي ابراز خشمشان نسبت به دولت بكار گرفته شده بود.”
يك كاربر تويتر مي نويسد, ”درگيريها اينك در سراسر بسياري از مناطق تهران مي باشد, گزارشات انتخابات ايران مانند هميشه ديوانه وار است ولي پوشش خبري ادامه مي يابد.”…
تلويزيون الشرقيه: پليس ايران از گاز اشك آور براي متفرق كردن معترضين استفاده نمود
4 نوامبر 2009- امروز چهارشنبه پليس ايران از گاز اشك آور براي متفرق كردن صدها تن از هواداران اپوزيسيون استفاده نمود كه تلاش مي كردند تا در حاشيه تظاهرات رسمي در سالروز اشغال سفارت آمريكا, تظاهرات كنند. بين نيروهاي بسيار زياد پليس كه در مناطق مختلف تهران مستقر شده بودند با هواداران اپوزيسيون كه بار ديگر ضد انتخاب احمدي نژاد دست به تظاهرات زده بودند, درگيري رخ داد. شاهدان عيني گفتند كه شماري از تطاهر كنندگان توسط نيروهاي امنيتي و بويژه توسط لباس شخصي ها دستگير شدند و اين در حالي است كه شمار ديگري نيز مجروح شدند. سايت اپوزيسيون ايران گفت كه مهدي كروبي يكي از رهبران اپوزيسيون توسط هواداران دولت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و باعث شد تا وي بالاجبار محل تظاهرات را تحت حفاظت محافظين شخصي خود ترك كند. تظاهر كنندگان شعار مي دادند الله اكبر , مرگ بر ديكتاتور , نترسيد نترسيد ما همه با هم هستيم. تظاهر كنندگان تلاش كردند تا در ميدان 7 تير كه چند متر از محل تظاهرات رسمي در مقابل مقر سابق سفارت آمريكا در تهران است, تجمع كنند. در محل ديگري از تهران و در جاده منتهي به ميدان 7 تير گروه دوم تظاهر كنندگان حضور داشتند كه مخالفين و موافقين احمدي نژاد و چهره در چهره هم قرار گرفته بودند. هواداران دولت ايران شعار مي دادند مرگ بر آمريكا و در مقابل هواداران اپوزيسيون جواب مي دادند مرگ بر روسيه. ………….

تايمز آنلاين: معترضين با گاز اشكآور مورد حمله قرار گرفتند
4نوامبر 2009 – به قلم مارتين فلچر (Martin Fletcher ) – امروز در تهران, در حالي كه نيروهاي امنيتي ايران با هزاران تن از فعالين اپوزيسيوني درگير شدندكه تلاش داشتند تظاهرات تحت حمايت دولت به مناسبت سيامين سالگرد تسخير سفارت آمريكا را مصادره كنند, خشونتهايي روي داد.
نيروي عظيمي از سپاه پاسداران, پليس ضد شورش و شبهنظاميان بسيجي با باتون و گاز اشكآور به تظاهر كنندگان حمله كردند. تعدادي دستگير شدند, و گزارشهايي از ضرب و شتم زنان و كودكان وجود داشته است.
همچنين گزارشهاي غير موثقي وجود داشته است مبني بر اينكه مهدي كروبي, يك رهبر اپوزيسيون و رئيس سابق مجلس, مورد حمله قرار گرفته است, و مادر ندا از جمله دستگير شدگان است…
پليس ضد شورش براي متفرق كردن جمعيت از يكانهاي موتور سوار استفاده ميكرد. هليكوپترها در هوا پرواز ميكردند. ايستگاههاي مترو بسته بودند, و سيستم تلفن موبايل ظاهراً به منظور ممانعت از ارتباط بين تظاهر كنندگان خاموش شده بود. ماشينهايي كه با به صدا در آوردن بوق خود از معترضين حمايت ميكردند مورد حمله قرار ميگرفتند.
تلويزيون دولتي تنها عكسهاي تظاهرات رسمي ضد آمريكايي در مقابل سفارت سابق آمريكا در مركز تهران را نشان ميداد, كه به عنوان ”لانه جاسوسي“ شناخته ميشود. رژيم جمعيت عظيمي را وارد كرده بود, كه شعار ”مرگ بر آمريكا“ و ”مرگ بر اسرائيل“ ميدادند, و عكسهاي سمبل آمريكا ”عمو سام“ را نابود ميكردند.
ولي در نقطهيي دور از سفارت هزاران ايراني عادي نسبت به هشدارهاي رژيم بياعتنايي كردند و براي نشان دادن ادامه خودداري خود از پذيرفتن انتخاب مجدد به شدت بحث برانگيز رئيس جمهور محمود احمدينژاد در ماه ژوئن, به خيابانها ريختند. آنها شامل تعداد زيادي دانشجو ميشدند – – نسل مابعد آنهايي كه در سال 1979 به سفارت آمريكا حمله كردند. آنها شعار ”مرگ بر ديكتاتور“ و ”نترسيد, نترسيد, ما همه با هم هستيم“ سر ميدادند…
تظاهراتهاي مشابهي امروز در ساير شهرهاي ايران طراحي شده اند.
اين رژيم تمام تلاش خود را كرده است تا در 5 ماه گذشته اپوزيسيون را شكست بدهد…
حتي تا ممانعت از تظاهرات امروز پيش رفت. هشدارهاي تندي داد مبني بر اينكه تظاهراتهاي اپوزيسيون غير قانوني خواهند بود و تحمل نخواهند شد. اين رژيم دانشجويان فعال را در سراسر دانشگاههاي ايران دستگير كرد, به كارفرمايان دستور داد كه به كارمندان خود مرخصي ندهند, رسانهها را سانسور كرد و حاميان خود را به پايتخت سرازير كرد………….

لس آنجلس تايمز: معترضان ضد دولتي با نيروهاي امنيتي درگير شدند, نيروهاي دولتي تظاهركنندگان را مورد ضرب و شتم قرار دادند
4 نوامبر 2009- به قلم رامين مستقيم و برزو درآگاهي- گزارش از تهران و بيروت- معترضان ضد دولتي و نيروهاي امنيتي امروز در مركز پايتخت ايران در سي امين سالگرد اشغال سفارت آمريكا توسط دانشجويان افراطي, درگير شدند.
نيروهاي امنيتي در ميدان هفت تير و خيابان حافظ در مركز شهر تهران گاز اشگ آور شليك كردند.
در ميدان ولي عصر نيروهاي مسلح امنيتي جمعيتي از تظاهركنندگان را به محاصره خود درآوردند كه شعار مي دادند مرگ بر ديكتاتور و با استفاده از توصيف رسمي محوطه سابق سفارت آمريكا بعنوان لانه جاسوسي, شعار مي دادند, روسيه لانه جاسوسي است.…
نوارهاي ويدئويي آماتوري كه در روي اينترنت گذاشته شده است هزاران معترض را نشان مي دهد كه زباله ها را براي دفع تاثير گاز اشك آور به آتش كشيده اند و رانندگاني را كه در حال رد شدن بودند را نشان مي دهد كه در حمايت از آنها بوق مي زدند.
وب سايتهاي خبري اصلاح طلب گزارش دادند كه در دانشجويان دانشگاههاي تهران در سرپيچي از نيروهاي امنيتي كه در ورودي محوطه دانشگاهها مستقر بودند به خيابانها ريختند.…

دویچه وله: اعتراض غرب به سرکوب تظاهرات 13 آبان
دويچه وله , 4نوامبر 2009 – کاخ سفيد واشنگتن، وزير خارجه فرانسه و رئيس حزب سبزهاي آلمان، نسبت به سرکوب معترضان در روز 13 آبان واکنش نشان‌دادند. کاخ سفيد آرزو کرد که خشونت‌در ايران تشديد نشود. رئيس حزب سبزهاي آلمان با مردم ايران اعلام همبستگي کرد.
کاخ سفيد واشنگتن، در نخستين ساعات بعد از ظهر چهارشنبه (13 آبان) با ابراز نگراني نسبت به اوضاع ايران ابراز اميدواري کرد که دامنه خشونت در ايران گسترش نيابد. برنارد کوشنر وزير خارجه فرانسه نيز در تماس با خبرنگاران از اين که پليس در تهران به تظاهرکنندگان حمله کرده است ابراز تاسف کرد. وي گفت: ”اين اقدام، به وجهه دولت ايران آسيب بيشتري وارد مي‌کند. دولتي که در داخل به نيروهاي داخلي فشار مي‌آورد و در خارج نيز از سياست گفت‌وگو مي‌پرهيزد.“
خانم کلاوديا روت رئيس حزب سبزهاي آلمان، بعد از ظهر چهارشنبه (13 آبان) با صدور بيانيه‌اي، ادامه اعتراضات را نشانه بحراني دانست که رهبري غيردموکراتيک ايران به آن دامن زده است.
بحران رهبري غيردموکراتيک
بيانيه رئيس حزب سبزهاي آلمان چنين آغاز مي‌شود: ”اعتراضات بدون وقفه و گسترش‌يابنده در ايران، ابعاد بحراني را نشان مي‌دهد که رهبري غيردموکراتيک ايران کشور را به کام آن کشانده است. رهبري کشور به تهديد و فشار متوسل مي‌شود و شرايط باز هم بحراني‌تر مي‌شود. ما با همه قربانيان و آسيب‌ديدگان سرکوب در ايران همدرديم و همبستگي داريم.“
در ادامه بيانيه آمده است: ”چندين دهه است که روز 13 آبان به عنوان روز دانش‌آموز و پس از آن روز اشغال سفارت آمريکا در تهران با بسيج دولتي جشن گرفته مي‌شود. اکنون، بسياري از زنان و مردان ايراني مي‌خواستند داوطلبانه در اين حرکت شرکت‌کنند تا بار ديگر به رئيس‌جمهور، رهبر مذهبي خامنه‌اي و همه متقلبان انتخاباتي و کودتاچيان نشان بدهند که رهبري کشور در ميان مردم وجاهت قانوني ندارد.“
اعتراض زير فشار
رئيس حزب سبزهاي آلمان، در دنباله بيانيه خود مي‌نويسد: ”به رغم همه هشدارها و تهديدهاي مسئولان امنيتي ايران، حرکت انجام شد. پيش از هرچيز، در تهران مردم تصميم گرفتند براي نشان دادن قدرت اعتراضات خود، به مراسم رسمي بپيوندند، زيرا مسئولان امنيتي همه امکانات ديگر اعتراض را زير فشار شديد گرفتند.“
خانم روت در اعلام همبستگي با مردم ايران مي‌نويسد: ”ما با همبستگي در کنار همه زنان و مردان ايراني ايستاده‌ايم که از آزادي و حق شهروندي خود استفاده مي‌کنند و خواستار انتخابات آزاد و عادلانه هستند. ما، همبستگي خود را با همه فعالان دانشجوئي، مدافعان حقوق زنان، روزنامه‌نگاران، زندانيان سياسي، قربانيان محاکمات نمايشي و همه فرهنگ‌سازاني که با صداي بلند به دولت غيرقانوني نه مي‌گويند، اعلام مي‌کنيم.“
در بخش پاياني بيانيه، رئيس سبزهاي آلمان بر اين نکته تاکيد مي‌ورزد که خواست رعايت حقوق بشر در ايران، کم اهميت‌تر از نگراني بر سر برنامه هسته‌اي اين کشور نيست.

ديلي تلگراف: تظاهرات كنندگان ايران با پليس درگير شدند
4 نوامبر 2009- يك گزارش تأييد نشده ادعا كرد كه پليس گلوله واقعي [مرگبار] عليه تظاهرات كنندگان استفاده كرده و چندين تن را مجروح كرده است.
شاهدان در ابتدا گفتند كه نيروهاي امنيتي از باتون استفاده كردند تا تظاهرات كنندگاني كه عليه دولت در ميدان مركزي پايتخت راه پيمايي مي كردند را پراكنده كنند. تظاهرات از سوي اپوزيسيون با تحريم راهپيمايي از سوي دولت مقارن بود.
هزاران ايراني در ابتدا شروع به يك راهپيمايي پر سر وصداي ضدآمريكايي در مركز تهران كردند كه در سالگرد اشغال سفارت آمريكا در 30 سال پيش توسط دانشجويان بود.
پرزيدنت باراك اوباما در اين اثنا در بيانيهيي سالگرد اين رويداد را كه جرقة 3 دهه خصومت بين آمريكا و ايران را زد گفت كه جمهوري اسلامي اكنون “بايستي انتخاب كند“ كه آيا مي خواهد درب را براي فراغت و آباداني باز كند.… كمتر از يك مايل آن طرفتر در ميدان هفت تير, پليس ضد شورش مسلح به باتون و گاز اشكآوردر حالي وارد شد كه چند صد تن از حاميان اپوزيسيون تلاش مي كردند تا يك تظاهرات ضددولتي بر پا كنند.
شاهدان گفتند كه تظاهرات كنندگان كه شعار “مرگ بر ديكتاتور“ سر مي دادند از متفرق شدن امتناع مي كردند دهها تن از آنها مورد ضرب و شتم قرار گرفتند……
فرانس پرس: بازداشت گزارشگر فرانسوی
خبرگزاری فرانسه (AFP) در ایران دستگیر شده است. روز پنج‌شنبه (۱۴ آبان/ ۵ نوامبر) خبرگزاری فرانسه این خبر را اعلام کرده است. فرهاد پولادی روز چهارشنبه دستگیر شد.در گزارش خبرگزاری فرانسه در این مورد به نقل از رئیس دفتر این خبرگزاری در تهران، جی دشموخ (Jay Deshmukh) آمده است: «فرهاد پولادی در حال تهیه‌ی گزارش از تظاهرات بود که سه مأمور او را متوقف کردند و با خود بردند. دو نفر از آنان اونیفورم به تن داشتند، یکی دیگر با لباس شخصی بوده است».
جی دشموخ همچنین گفته است که از دیروز صبح تا کنون از خبرنگار دستگیر شده اطلاعی در دست نیست.

ندای سرخ

جمعه 15 آبان 1388

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*