گزارشی از ملاقات محمد جواد ظریف با کاترین اشتون

bu2drugcqaapvdo-large

در حالیکه نشریات اصلاح طلب و اعتدالگرا سعی در خنثی کردن حملات مخالفان دیدار رسمی مقامات ایرانی و آمریکایی دارند، گزارشگران خارجی حاضر در ساختمان سازمان ملل در نیویورک خبر از موفقیت ملاقات محمد جواد ظریف با کاترین اشتون می دهند.
این خبرها حاکیست که اشتون پس از ملاقاتش با وزیر امور خارجه دولت روحانی  در بیاناتی اعلام کرده است که تحت تاثیر «انرژی» و «سازندگی» این ملاقات قرار گرفته است. همچنین، گفته است که وزیر امور خارجه ایران قرار است در روز پنجشنبه ساعت 4 بعدازظهر بوقت نیویورک در جلسه هیئت وزیران خارجه 5+1 که جان کری نیز در آن حضور خواهد داشت، شرکت کند. این اولین ملاقات رسمی بلند پایه بین حکومت های دو کشور در طی 10 سال گذشته می باشد. آخرین دیدار دو وزیر خارجه در زمان وزارت کمال خرازی در سال 1383 با کولین پاول همتای آمریکایی اش بود.
محمد جواد ظریف نیز طی پیام توئیتری گفته خانم اشتون را تایید کرده و اعلام داشت که ملاقات اولیه خوبی با مسئول امور خارجه اروپا داشته و روز پنجشنبه با وزرای امور خارجه 5+1 دیدار خواهد کرد و دور جدید مذاکرات از ماه اکتبر آغاز خواهد گردید.
در همین حال در ایران، پس از دو روز تبلیغات منفی جناح های افراطی اصولگرا در مخالفت با دیدار مستقیم مقامات جمهوری اسلامی با همتایان آمریکائی شان، نشریات و عناصر«اصلاح طلب و «اعتدالی» به مقابله پرداخته و برای آماده کردن جو سیاسی در جهت پذیرش ملاقات «تصادفی» مستقیم بین روسای جمهوری دو حکومت وارد میدان شده اند.
روزنامه قانون در دومین شماره خود حاوی چند مطلب به حمایت از اقدامات «اعتدال گرایانه» روحانی می باشد که مخالفان رابطه نزدیک و مستقیم مسئولان دو حکومت را همسوی آگاه و ناآگاه اسرائیل و جنگ طلبان آمریکایی خوانده است. همچنین، صادق زیبا کلام، از نزدیکان هاشمی رفسنجانی، در مصاحبه ای با همین سایت، که در سایت های دیگری چون «انتخاب» نیز انعکاس یافته، می گوید: « من معتقدم که اگر آقای دکتر روحانی از سفر نیویورک بازگردند و هیچ دیدار و مراوده‌ای حتی در حد سلام و احوال‌پرسی میان ایشان و رئیس جمهوری آمریکا انجام نشده باشد، بسیار شگفت‌زده می‌شوم و اگر در اسلام شرط‌بندی حلال می‌بود قطعا درخصوص این دیدار شرط‌بندی کلان انجام می‌دادم. چرا که مطمئنم روحانی و اوباما با یکدیگر دیدار خواهند داشت. » (1)
اینک تمامی صاحبنظران و مفسران، بی صبرانه منتظر ورود روحانی به نیویورک می باشند. بسیاری از ایشان طی پیام های کوتاه توئیتری خود به مسئولان آمریکایی و اروپایی هشدار می دهند که سخن از وضع تحریم های بیشتر و یا هر حرکتی که بخواهد موفقیت فرستادگان جمهوری اسلامی را به چالش بکشد باعث تضعیف موضع روحانی و دولتش در مقابل مخالفان افراطی اش در ایران خواهد شد و شرایط طلایی بوجود آمده را از دست خواهند داد.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*